Lietuvos zoologijos sodas

Lietuvos zoologijos sodą įkūrė žymus gamtininkas profesorius Tadas Ivanauskas 1938 m. Tuo metu eksponuojamų gyvūnų nebuvo daug, dauguma jų - natūraliai gyvenantys Lietuvoje. Bet gana greitai pavyko ekspozicijas papildyti naujais Europos bei kitų šalių gyventojais. Galimybės veisti ir keistis gyvūnais su kitais zoologijos sodais ženkliai pagerėjo Kauno zoologijos sodui įstojus į Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociaciją.
Šiandien Kauno zoologijos sode gyvena apie 2000 gyvūnų - žinduolių, paukščių, roplių, žuvų ir bestuburių atstovų. Pagal www.zoosodas.lt pateikiamus duomenis - 250 gyvūnų rūšių.

Gyvūnų ekspozicijos - ne vienintelė pramoga zoologijos sode. Teritorijoje veikia kelios kavinukės-ledainės, įrengtos poilsio vietos bei vaikų žaidimų aikstelės. Daugiausia ir bene smagiausių pramogų vaikams yra vakarinėje zoo sodo dalyje. Čia ir sūpynės, ir ledainė, ir arkliukas, kuriuo galima pajodinėti arba pavažiuoti jo traukiamu vežimaičiu.
Zoologijos sode taip pat organizuojamos įvairios šventės. Pavyzdžiui - zoo sodo gimtadienis liepos 1 d., gyvūnų "krikštynos", vasaros sezono atidarymas ir kt.

Kupranugariai Beždžionėlė Šeškas Kengūros Pelikanai Ruonis
Ruonis Vilkas Žirafa Prerijų šuo Lapė Kalnų ožys Aikštelė

Kas gyvena zoologijos sode

Zoologijos sodo kraštuose įsikūrę kanopiniai žvėrys (gyvūnai, kurių galūnės evoliucijos eigoje virto kanopomis). Netoli įėjimo gyvena stumbrai (šie gyvūnai įrašyti į Tarptautinę ir Lietuvos raudonąsias knygas). Eidami toliau pamatysite kupranugarius, lamas, avijaučius, elnius. Kitame krašte - kalnų ožius. Taip pat visiems patinka ilgakaklės žirafos bei juodais ir baltais dryžiais išmarginti zebrai.
Zoologijos sodo rytinėje pusėje gyvena paukščiai. Lankytojų mėgstamiausi, ko gero, yra rožiniai pelikanai bei povai. Šiltųjų kraštų paukščiai gyvena specialiai pritaikytoje paukštidėje zoo sodo viduryje, kurioje palaikomas jiems tinkamas klimatas.
Tame pačiame pastate rasite ir akvariumą bei terariumą. Pasirodo, raudonpilvė papūgėlė - tai ne paukštis, o žuvis (daugiaspalvių ešeržuvių šeimos). Akvariume esama ir mažų, ir didesnių žuvų, yra netgi piranijų. Terariume pamatysite keletą rūšių vėžlių (vienas jų - balinis vėžlys, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą), gyvačių, driežų bei varliagyvių. Vis dėlto roplių skyrius tikriausiai labiau tinka berniukams - paprastai tokie gyviai jiems patinka.
Teritorijos viduryje gyvena plėšrieji žinduoliai. Netoli nuo akvariumo įsikūręs ilgasnukis ruonis. Jei jis pasislėpęs ar tiesiog snaudžia, ateikite vėliau - galbūt bus nusiteikęs parodomąjai plaukiojimo programai. Jo kaimynystėje anksčiau gyveno meškos. Tačiau šiuo metu jų nepamatysite. Baltasis lokys Kasparas sunkiai susirgo ir buvo užmigdytas. O juodieji lokiai išvyko atostogų į Čekijos Tabor-Vetrovy zoologijos sodą. Beje, Vikipedija pateikia įdomią detalę apie baltąjį lokį - baltųjų lokių oda yra juoda, o kailio plaukai – permatomi. Jie laužia šviesą ir todėl atrodo, kad lokys yra baltas.
Zoologijos sode gyvena ir kačių šeimos atstovai: lūšys (įtrauktos į Lietuvos raudonąją knygą), leopardai, tigrai ir, žinoma, žvėrių karalius liūtas. Liūto riaumojimą galima girdėti net už zoo sodo ribų. Gražiausi šunų šeimos atstovai zoo sode - karčiuotasis vilkas ir stepinė lapė korsakas. Iš beždžionių įdomiausios marmozetės bei kapucinai.
Eidami link išėjimo, stabtelėkite paieškoti, kurgi pasislėpė meškėnas.

Agama Vėžlys Driežas Varanas Žaltys Agama
Varlės Akvariumas Akvariumas Begemotai Povas Meškėnas

Diena zoologijos sode

Žinia, zoologijos sodas - mažojo kauniečio mėgstama vieta. Tad ir mes čia užsukam susipažinti su knygelėse sutiktais žvėreliais.
Nors diena ir apsiniaukus, tačiau gyvūnai nusiteikę žaismingai. Kupranugariai pozavo TV naujienų laidai, mat pagausėjo jų šeima - patelė atsivedė kupranugariuką. Ruonis šokinėjo iš vandens, taip sulaukdamas vaikų šūksnių ir plojimų. Meškėnas koatis suposi ant narvelyje ištemptos virvės, o jo draugas bandė nugalėti snaudulį ir smalsavo, kas vyksta lauke. Liūtai oriai drybsojo ant savo pakylos, iš narvo dvelkė ramybė bei poilsis. Lūšis stebėjo smalsiuosius žiūrovus pasislėpus pačiame narvo viršuje. O tropinių paukščių namelyje nenutildamos čirškė papūgėlės. Beje, ten gausu ir šikšnosparnių.

Nepamirškite, jei koks narvelis pasirodys tuštokas - stabtelėkite ilgiau ir atidžiau viską apžvelkite - galbūt rasite smalsų slapuką. Ir nesekite baltojo triušio ;). Jis gyvena pats sau ir laksto laisvas zoo sodo takais.

Liūtė Kapibara Korsakas Akvariumas Stumbras Banguotosios papūgėlės
Agaponiai Guanakas Piranijos Hiena Vietnamo kiaulės Antis


Informacija atnaujinta 2013-02-13
Darbo laiko bei kainų informacija - 2015-04-17
Aprašymą parengti padėjo Martyna Vilutytė.