Aukštaitijos siaurasis geležinkelis

TU-2Aukštaitijos siaurasis geležinkelis (Siaurukas) pradėjo veikti 1899 metais ir 20 a. pirmoje pusėje tapo pagrindine transporto priemone, pervežančia keleivius bei krovinius.
Siaurojo geležinkelio vėžės plotis yra mažesnis (381 mm - 1422 mm) nei standartinės (1435 mm). Tokio tipo geležinkelį nutiesti ir eksploatuoti kainuoja mažiau, todėl paprastai jie buvo įrengiami ten, kur keleivių srautas ar krovinių apyvarta nebūtų atpirkusi standartinio geležinkelio įrengimo kaštų. Dažnai buvo skirti keleiviams iš mažesnių miestų atvežti į dideles stotis, gamyklos turėdavo privačius tinklus žaliavai gabentis. Siaurojo geležinkelio trūkumai - ribojamas traukinių greitis ir krovinio svoris.
Lietuvoje išlikusios 750 mm pločio vėžės siaurojo geležinkelio atkarpos, nuo 2001 metų nebenaudojamos susisiekimui bei krovinių gabenimui. Siaurukas tapo turizmo ir laisvalaikio traukiniu, rengiami reguliarūs pramoginiai reisai, šventinės bei užsakomosios kelionės.

Iš Panevėžio geležinkelio stoties yra rengiamos šventinės kelionės Siauruku. Tai - tam tikromis progomis (Kalėdų, Velykų, Užgavėnių, Joninių, Mindaugo karūnavimo ir pan.) rengiamos kelionės, kupinos meninių programų, atrakcijų bei siurprizų. Artimiausios kelionės temą, laiką ir kainas rasite Aukštaitijos siaurojo geležinkelio svetainėje.


Informacija atnaujinta 2009-12-17