Ramygala. Lankytinos vietos

Atvažiavę į Ramygalą, automobilį paliekame prie bažnyčios (Laisvės aikštėje) ir einame pasižvalgyti po miestelį.

Ramygalos Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia yra mūrinė, neogotikinio stiliaus, vienabokštė. Dabartinė bažnyčia pastatyta 1907 metais. Pirmoji bažnyčia buvo pastatyta 15 amžiuje, pagonių šventyklos - romuvos - vietoje.

Bažnyčia Bažnyčia Bažnyčia Bažnyčia Bažnyčia Prie bažnyčios

Laisvės aikštėje pamatysite paminklą sovietų genocido aukoms atminti, apjuostą granitine sienele su iškaltomis žuvusiųjų pavardėmis (skulpt. Kazys Kisielis). Ten, kur Laisvės aikštę kerta Vadoklių gatvė, pamatysite paminklinį akmenį, bylojantį apie dvi Ramygalai svarbias datas - Ramygalos pirmojo paminėjimo 1370 m. ir herbo patvirtinimo 2003 m.

Paminklas Paminklinis akmuo

Apžiūrime kino teatrą "Aušra" (Laisvės a. ir Vadoklių g. sankirtoje) ir keliaujame gimnazijos link. Paštas (Dariaus ir Girėno g. 3) Ramygaloje veikia nuo 1895 metų. Pastatas atrodo renovuotas, tad nežinia, ar tas pirmasis buvo įsikūręs taip pat šioje vietoje. Šalia jo (pažymėtas 7 numeriu) - namas, puoštas sagomis. Miestelėnai išpuošė šį medinuką kultūros sostinės renginiams (2010 m.).

Kinas Paštas Sagų namas Sagų namas

Pakeliui pasidairom, kaip ramygaliečiai gyvena.

Architektūra Architektūra Architektūra Architektūra Architektūra

Ties Dariaus ir Girėno bei Knygnešių gatvių sankirta rasite Ramygalos ligoninę. O paėję dar toliau (Dariaus ir Girėno g. 32) - Ramygalos gimnaziją, kurioje įsikūręs Kraštotyros muziejus.
Ramygalos vidurinės mokyklos krašto istorijos muziejus. Dariaus ir Girėno g. 32, Ramygala. Tel. +370-45-592210.

Ramygalos ligoninė Ramygalos gimnazija Ramygalos gimnazija

Jei iš karto už gimnazijos pasuksite gatvelėn į dešinę, turėtumėte rasti tarpukariu statytą, tačiau tebeveikiantį motorinį malūną.

Mes tuo tarpu grįžtame atgal Dariaus ir Girėno gatve ir sukame į akmenimis grįstą Turgaus gatvę, iš kurios sukame kairėn Liaudies gatve. Vieni namai sutvarkyti labiau, kiti mažiau, vieni naujesni, kiti - senesni, bet yra kuo pasigrožėti. Prieiname Vadoklių gatvę, mums kairėn.

Turgaus gatvė Medinė architektūra Medinė architektūra Vėtrungė

Čia Ramygalos kultūros centras, įkurtas buvusiuose žydų maldos namuose. Jo pašonėje - seniūnija (Vadoklių g. 10), ant sienos iškabinusi didžiulį seniūnijos valdose esančių lankytinų vietų žemėlapį.

Kultūros centras Kultūros centras Seniūnija Seniūnijos žemėlapis Šiukšlinės

Grįžtame į Laisvės aikštę. Čia visas kompleksas paslaugų ir parduotuvių, išrikiuotų mažuose nameliuose palei gatvę. Atrodo labai savitai (priminsiu, jog tai - urbanistikos paminklas). Be to, ant pastatų čia iškabinėti plakatai, pasakojantys įvairias istorijas iš miesto ir miestelėnų gyvenimo.

Vadoklių gatvė Vadoklių gatvė Vadoklių gatvė Vadoklių gatvė
Laisvės aikštė Vitrina Miesto istorijos Miesto istorijos Įspėjimas

Prieš bažnyčią sukame dešinėn, praeidami paminklą už laisvę žuvusiems savanoriams. Bažnyčios gatvė veda link miesto parko.

Paminklas savanoriams Miesto parke Miesto parkas Miesto parkas Miesto parkas Tiltelis per Upytę

Panoramos

Svetainės ramygala.lt administratorius rekomendavo aplankyti Ramygalos kapines, nuo kurių turėtų atsiverti apylinkių panorama, kadangi kapinės yra ant kalniuko, o visos apylinkės - lygumoje. Jei planuojate iš anksto, galite susisiekti su vargonininku (kontaktai) ir pasiteirauti, galbūt būtų galima užlipti pasižvalgyti iš bažnyčios varpinės.


Informacija atnaujinta 2013-06-30