Prienai. Lankytinos vietos

Lankytinas vietas Prienuose galima suskirstyti į 4 grupes - tai miesto centras, Revuonos parkas su Nemuno krantine, Popiernia ir Prienų krašto muziejus.

Centrinė miesto aikštė - Laisvės aikštė, esanti tarp Vytauto ir J.Brundzos gatvių. Čia paliekame automobilį ir pradedame pažintį su Prienais.
Pirmiausia keliaujame link Prienų Kristaus Apsireiškimo bažnyčios (Kęstučio g. 9). Tai - medinė, dvibokštė, kryžminio plano bažnyčia, turinti neobaroko bruožų. Pirmoji bažnyčia buvo pastatyta 1604 m. Čia veikė parapijos mokykla. 1674 m. pastatyta nauja bažnyčia. Vėliau ji buvo perstatyta (1750 m.), praplatinta (1875 m.). Šventoriuje yra paminklas šv. Kazimierui. Kitoje pusėje - Prienų "Žiburio" gimnazijos įkūrėjui, o taip pat ir Lietuvos sodininkystės pradininkui, kanauninkui Feliksui Martišiui.

Bažnyčia Bažnyčia Bažnyčia Paminklas F.Martišiui Paminklas Kazimierui

Grįžtame į Laisvės aikštę. Čia įsikūrusi Prienų rajono savivaldybė. Aikštė padalinta į dvi erdves - grindinio ir vejos. "Žaliosios" erdvės šone - paminklas partizanams. Kitoje Vytauto gatvės pusėje - Prienų kultūros ir laisvalaikio centras (Vytauto g. 35), pastatytas 1991 m. Šalia jo - paminklas iš Prienų rajono kilusiam poetui ir filosofui Antanui Maceinai.
Puiki proga prisėsti ant suolelio medžių pavėsyje ir paskanauti ledų ar bandelių iš šalia esančios kepyklėlės.

Laisvės aikštė Prienų savivaldybė Paminklas partizanams Prienų KLC Paminklas A.Maceinai

Antroji mūsų kelionės stotelė - Revuonos parkas. Jo pašonėje įsikūręs Nemuno kilpų regioninio parko (NKRP) Prienų lankytojų centras (Kranto g. 8). Ir nors informacinis kelio ženklas nurodo šiuo adresu esant turizmo informacijos centrą, tačiau gatvės pradžioje pasitinka ženklas, draudžiantis į ją įvažiuoti. Tad automobilį paliekame parko šone, Žemaitės gatvės šalikelėje.
Revuonos parkas, arba tiesiog miesto parkas, pasitinka žaluma. Pavadinimą gavęs nuo to paties vardo Revuonos upelio, kuris šioje vietoje įteka į Nemuną. Parke pamatysite projekto "Gamta - kultūrų versmė" skulptūras iš medžio. O ant Nemuno kranto - Prienų dvarą. 1901-1956 m. čia veikė Prienų malūnas, o 1984-1995 m. - viešbutis "Revuona". Parke, šalia dvaro bei naujai įrengto NKRP TIC, yra Revuonos tvenkiniai, kurie buvo skirti iš pradžių malūnui, o vėliau - viešbučiui. Apeikite aplinkui dvarą pažiūrėti kriokliuko.

Revuonos parkas Revuonos parkas Revuonos parkas Revuonos parkas NKRP Prienų dvaras Revuonos viešbutis

Toliau Nemuno krantine nueikite iki Greimų tilto (Vytauto g.). Šis tiltas jungia Nemuno skiriamas Prienų dzūkišką ir suvalkietišką dalis. Apie tai skelbia ir prie tilto esantis riboženklis.
Kitoje gatvės pusėje, prietiltyje matosi kalnelis. Jei nueisite iki jo - pamatysite paminklą Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Kęstučiui, skulptorius G.Kamarauskas, architektas K.Lupeikis, 1989 m.

Greimų tiltas Paminklas Kęstučiui Riboženklis Riboženklis

Grįžę važiuojame pažiūrėti Prienų "Popiernios". Tai - 18-19 a. Prienų popieriaus dirbtuvė (F.Vaitkaus g. 169), kadaise gaminusi aukštos kokybės baltą ir spalvotą popierių, vyniojamą popierių, kartoną. Įkurta 1785 m. Priešais ją - Popiernios tvenkinys. Pro Popiernios pastatą prateka Drubengio upelis. Tiesa, pasivaikščioti čia nebus kur, nes tvenkinys aptvertas tvora, nebent tik aplink pačią dirbtuvę.

Popiernia Popiernia Popiernia Popiernios tvenkinys

Liko paskutinė stotelė - Prienų krašto muziejus (F.Martišiaus g. 13).
Prienų muziejus Jame susipažinsite su Prienų krašto istorija, kultūra, tautodaile, buitimi, sužinosite apie žymiausius Prienų žmones. Iš Prienų krašto kilę nemažai Lietuvos rašytojų, dailininkų, muzikų, mokslininkų, visuomenės veikėjų, tad muziejuje įrengtos specialios juos pristatančios ekspozicijos - poeto Justino Marcinkevičiaus, rašytojo Vytauto Bubnio, kalbininko baltisto Jono Kazlausko, kunigo Juozo Zdebskio, lietuvybės skleidėjo daktaro Juozo Brundzos. Muziejus taip pat vykdo daugybę edukacinių užsiėmimų - duonos kepimo, audimo, linų apdirbimo, žolininkystės, tematines ekskursijas apie Prienų istoriją, partizanų kovas. Detaliau - prienumuziejus.lt.

F.Martišiaus g. 13, Prienai, tel. +370-656-37554
Darbo laikas: 2-5´dienis 8.00 - 16.00, 6´dienis 10.00 - 16.00
Bilieto kaina - 2 Lt, lengvatinis bilietas - 1 Lt, fotografavimas - 10 Lt.

Tiesa, visą maršrutą (gal išskyrus Popiernią) galima įveikti ir pėsčiomis.


Informacija atnaujinta 2011-06-06