Norrköping

Noršiopingas - vienas iš didesnių Švedijos miestų (patenkantis maždaug į top 10), esantis Švedijos rytuose, prie Motala upės žiočių. Pavadinimo pabaiga -šioping gal ir ne atsitiktinai skamba kaip shopping, mat švediškas terminas köping, pasirodo, reiškia turgaus miestą (t.y. jog viduramžių miestas turėjo teisę turėti turgų).
Tikėtina, kad pradžioje tai buvo žvejų gyvenvietė, nes Motala gausi lašišų, o ir pati vietovė pirmą kartą paminėta kai 1283 m. Östergötland'o lordas David Appelgren vienuoliams suteikė teisę žvejoti lašišas. Noršiopingas kaip miestas susiformavo 14 amžiuje. 1384 m. buvo suteiktos miesto teisės.
17 a. Noršiopingas jau žinomas kaip industrinis miestas, uostas. Veikia ginklų gamykla, pradeda kurtis tekstilės įmonės. Pramonės vystymuisi įtakos turėjo miesto geografinė padėtis. O pagrindinis veiksnys buvo iš Motala gaunama vandens energija. Wiki rašo, kad prie pramonės atsiradimo daug prisidėjo Louis De Geer (1587-1652), kuris yra laikomas Švedijos pramonės tėvu. Nors 1719 m. miestas visiškai sudegė, tačiau netrukus buvo atstatytas. 1740-1750 m. įsitvirtina kelios pramonės šakos - cukraus fabrikai, tabako gamyba. 1822 ir 1826 m. sekė du gaisrai, po kurių buvo uždrausta statyti medinius namus. 19 a. viduryje pradedama laivų gamyba. Prie Motala upės įsikuria medvilnės perdirbimo gamykla, popieriaus fabrikas. Pramonė klesti. 1950 m. mieste veikia 54 gamyklos, kuriose dirba virš 6000 darbininkų. Tačiau netrukus viskas pasikeičia, gamyklos neatlaiko užsienio konkurencijos ir užsidarinėja. 1970 m. veikiančių gamyklų lieka vos 10 (su 1200 darbininkų).
Ilgą laiką buvęs industriniu miestu, dėl to netgi pramintas Švedijos Mančesteriu, šiandien Noršiopingas - mokslo ir kultūros centras, buvusį industrinį peizažą išsaugojęs ir pritaikęs naujoms reikmėms.

Experience Norrköping | TIC
Värmekyrkan, Källvindsgatan 1, Norrköping
Tel. +46-11-155000
turistbyran@norrkoping.se
http://www.upplev.norrkoping.se

Informacija internete