Blog'as

Bygdoy muziejų maratonas / Oslas. Antra diena

2015-08-15

Bygdoy rajoną galima pavadinti muziejų pusiasaliu. Čia jų yra visi 6. Pasiekti galite ne tik autobusu, bet ir keltu (keltas yra viešojo transporto rūšis, tai Oslo Pass padengia jo kainą).

Kalbant apie muziejus, pateikiu eilės tvarka, kaip juos lankyti: Fram poliarinis laivas, Kon Tiki, Maritime (jūreivystės) muziejus, Holokausto centras, Vikingų laivai ir Buities muziejus ala Rumšiškės. Tai čia jau įvertintas darbo laikas, kadangi pradeda skirtingai, o Fram'as atsidaro pats pirmas, beigi lokalizacija (pirmieji trys yra vienas šalia kito). Norit suspėti į visus? - drąsiai! Tik mažiau trypčiokit suvenyrų shop'uose*. Ir pradėkit nuo pat ryto - būkite pirmieji anksčiausiai atsidarančio muziejaus lankytojai. Nu žo, iš pat ryto, 9:20 mes jau buvom prie vietos, o paskutinė mano foto, rašo, taken 16:30 (dauguma muziejų Bygdoy dirba iki 18 val., išskyrus Maritime - iki 17 val.).
Fram'o muziejuje užtrukom 1,5 val.; Kon Tiki - iki valandos; Maritime ir pakrantė - iki valandos; Holokausto centras - 1 val.; Vikingų laivai - 30-40 min.; Buities muziejus - 1,5 val., bet šitam galima būtų skirti laiko ir daugiau. Taigi, reikalingos kokios 6 valandos Bygdoy'ui įveikti.
* Oslo muziejų shop'ai patenka į atskirą ekspozicijų rūšį, mat yra lokalizuoti kožnam muziejuj, vienodų suvenyrų nepamatysi. Tad jei kas krito į akį, tai negalvokit, kad ai, nusipirksiu kur mieste ar kitam muziejuj. Nenusipirksit. Tai ne dėl to, kad persigalvosit, o dėl to, kad nebus. Na bet jei pro juos praeisit nestabtelėję, tai sutaupysit - jūsų teisė rinktis ;). Galėsit tuos pinigus maistui išleist ir parsivešt prisiminimui maximum midijų ar burgerio nuotrauką. Nors gal ir gerai, guli kompe, dulkių nekaupia. Maratoną pradedam!

Poliarinis laivas Fram

Šis medinis laivas buvo suprojektuotas konstruktoriaus Colin Archer. Pastatytas iš geriausio ąžuolo, turėjusio atlaikyti ledų spaudimą. Fram'as atlaikė tris ekspedicijas (1893-1912) Arkties ir Antarkties vandenyse ir vis dar išlieka toliausiai į šiaurę (85°57'N) ir į pietus (78°41'S) nukeliavusiu mediniu laivu.

Norvegų tyrinėtojas Fridtjof Nansen 1884 m. susidomėjo galimybe pasiekti Šiaurės ašigalį (90°00'N) pasinaudojant natūraliu ledo dreifu, kadangi prie Grenlandijos krantų buvo rasta USS Jeannette laivo, nuskendusio priešingoje Arkties vandenyno pusėje, liekanų, dėl ko buvo spėjama esant srovės, tekančios iš rytų į vakarus ir galbūt per patį ašigalį. Nansen'as tikėjosi, kad pakankamai stiprus laivas galėtų įplaukti į užšalusią Sibiro jūrą ir per Šiaurės ašigalį nudreifuoti iki Grenlandijos krantų. Ir nors idėja buvo laikoma savižudiška, Nansen'ui pavyko gauti finansavimą, o Colin Archer'is jam pastatė ekspedicijai tinkamą neeilinio stiprumo laivą. Laivas buvo nuleistas 1892 m. ir pavadintas "Fram" ("Pirmyn").

Muziejuje galėsite įlipti į laivą ir pasižiūrėti jį iš vidaus. Gausu eksponatų, pristatančių ekspedicijas ir jų metu naudotus daiktus. Labiausiai mano dėmesį prikaustė meteorologiniai ir hidrologiniai prietaisai. Kūtvėla tuo tarpu buvo pabėgusi tolyn, o mintis, jog ji šiuo metu jau tyrinėja suvenyrų parduotuvę, vertė pasiskubinti ir mane. Įdomu buvo sužinoti, jog meteorologiniai instrumentai būdavo pakeliami aitvarų pagalba. O įlipus į laivą gali pasijusti Arkties apsupty. Na ir šiaurės pašvaistė on board a ship!

Taigi, užtrukome pusantros valandos. Entuziastai, planuodami skirkit laiko daugiau.

Fram'o muziejusFram'o muziejus
  © A.Vilutienė 2015

Šiaurės pašvaistėŠiaurės pašvaistė
  © A.Vilutienė 2015

Fram'as ledeFram'as įšalęs lede. Pirma ekspedicija
  © A.Vilutienė 2015

Ekspedicijai pasiruoštaEkspedicijai pasiruošta
  © A.Vilutienė 2015

MeteorologijaMeteorologija
  © A.Vilutienė 2015

Plaustas Kon Tiki

Kitas tyrinėtojas Thor Heyerdahl sugalvojo plaustu perplaukti Ramųjį vandenyną, tuo norėdamas įrodyti, jog priešistoriniai Pietų Amerikos jūreiviai turėjo galimybę pasiekti Polineziją ir jog galimi šių atskirų kultūrų ryšiai. O ypač - jog Rytų Polinezija galėjo būti apgyvendinta žmonių, atvykusių ne iš Vakarų, o iš Rytų (t.y. iš Pietų Amerikos). Mat kaip buvo, Heyerdahl'is su žmona 1937-38 m. buvo ekspedicijoje Fatu Hiva, vienoje iš Polinezijos salų, ir vieną vakarą žmona kažkaip pastebėjo, jog bangos visada atsimuša į rytinę salos pakrantę. Heyerdahl'is tuoj sumetė, jog vienas iš salos senolių jam yra sakęs, kad jo prosenelis atvykęs čia iš didelio užjūrio žemyno, ir jog akmeninės statulos čia akivaizdžiai panašios į randamas Pietų Amerikoje. Ši kolonizacijos kilmės idėja Heyerdahl'io nepaleido visą jo gyvenimą. Ir nors vėliau buvo visokių patvirtinimų ir paneigimų, panašu, kad jūriniai ryšiai tarp Pietų Amerikos ir Polinezijos visgi egzistavo.

Plaustas buvo pagamintas iš balzos, rąstai surišti kanapių pluošto virvėmis ir lianomis, remiantis inkų plaustų piešiniais. Namelis buvo iš bambuko, dengtas bananų lapais. Taigi, buvo toks, kokiu galėjo naudotis senosios tautos.
Kon Tikis paliko Peru 1947 m. balandžio 28 d. ir rugpjūčio 7 d. pasiekė Rarojos rifą Prancūzų Polinezijoje. 8000 km (taip rašoma muziejuje, kituose šaltiniuose minimi 7000 km) kelionė truko 101 dieną, pasinaudojant vandenyno srovėmis ir vėjų modeliais, bet tačiau, Heyerdahl'iui pavyko įrodyti, jog kelionė per Ramųjį vandenyną priešistoriniu plaustu yra įmanoma. Tiesa, atsitrenkęs į rifą, plaustas sudužo, tad Kon Tikį teko parsigabenti dalimis.

Tiesa, tuo Heyerdahl'io kelionės tikrai nesibaigė. 1969 beigi 1970 m. jis pasistatė du plaustus, Ra ir Ra II, iš papiruso (augalas toks), kuriais bandė perplaukti Atlantą. Šie plaustai taip pat buvo grįsti senoviniais modeliais bei piešiniais, ši kartą senovės Egipto. Pirmasis bandymas plaustu Ra nebuvo sėkmingas, kadangi plaustas subyrėjo nepasiekus kranto. Nors juo pavyko nuplaukti tikrai nemažai - 6440 km. Kitais metais pasistatė antrą - Ra II, kuriuo iš Maroko sėkmingai pasiekė Barbadosą per 57 dienas, nuplaukęs 6100 km, taip įrodydamas ankstyvų kultūrinių ryšių tarp "seno" ir "naujo" pasaulio galimybę. Kaip ir Kon Tiki ekspedicijos metu, šį kartą taip pat buvo pasinaudota vandenyno srovėmis ir vėjų modeliais.

Muziejus nėra didelis, apžiūrėjimui užtenka valandos. Bet jei žiūrėsit filmą (tą, kur Oskarą gavo), tai užtruksit dar 67 minutes. Skelbimas ant durų sako, jog rodomas kasdien 12:00.

Kon Tiki muziejusKon Tiki muziejus
  © A.Vilutienė 2015

Kon Tikio modelisKon Tikio modelis. Knut M. Haugland pagamino ekspedicijos metu
  © A.Vilutienė 2015

Kon Tiki plaustasKon Tiki plaustas
  © A.Vilutienė 2015

Maritime (jūreivystės) muziejus

Muziejuje pristatoma Norvegijos bei taip pat pasaulinė laivyba per visą istoriją. Laivų statyba, laivyba, žvejyba, jūrų archeologija.
Nepasirodė labai įdomus. Nors interaktyvioj ekspozicijoj galėtumėte užtrukti ilgiau. Ir aš būčiau užtrukus, bet galvoje tiksėjo mintis apie tai, kad dar liko trys muziejai, o darbo diena taigi ribota. Ir dar ta suvenyrų parduotuvė, kurioje įeinant užmačiau skarmalų striukių. Be to ten reikėjo nemažai perskaityti ir įsigilinti. O kas šiais laikais skaito manualus? Kai informacija netelpa į vieną screeną, tai man baigtys yra dvi ir abi konkrečiai aiškios: arba praleidžiu ir lieku kažko nesužinojus, arba skaitau ir atsilieku nuo kitų (kas greičiausiai baigsis kitų eksponatų praleidimu, taigi irgi kažko nesužinojimu). Čia namie aš galiu visas wikipedijas ir kitus šaltinius išnaršyt. Dabar truputį gaila, nes kaip laikas nuotraukos parodė, taigi suspėjome ir dar šiek tiek laiko liko.

Išėjusios dar pakrante pasivaikščiojom ir šiek tiek užkandome lauko kavinukėj. Užtrukom apie valandą. Taigi, įsivertinkit teisingai, galit užtrukti ir pusantros. Na o jei ką, taigi ne valgyti susirinkom ;).

Jūreivystės muziejusJūreivystės (Maritime) muziejus
  © A.Vilutienė 2015

ModelisModelis
  © A.Vilutienė 2015

Laivų priekių figūrosLaivų priekių figūros
  © A.Vilutienė 2015

Holokausto centras

Pavažiuojame keletą stotelių autobusu iki Holokausto centro. Tai kaip ir visur, nuotraukos, dokumentai, daiktai. Bendram vaizdui apie žydų likimą per Antrąjį pasaulinį karą susidaryti. Kaip rašoma HL centro tinklapyje, svarbus parodos tikslas - skatinti diskusijas apie dabartį, kelti aktualius klausimus. Pagrindinė tema - žmogaus teisės.

Čia norėčiau pridurti, kad ekspozicijose apimamas ir platesnis laikotarpis. Pavyzdžiui, yra pateikiamas įvairių laikotarpių antisemitinių citatų ir įstatymų rinkinys. Pristatomas vienas iš įtakingiausių sąmokslo mitų - Siono išminčių protokolai (plačiau aprašomi in english, žinia). Protokolai, tariamai aprašantys žydų planus užvaldyti pasaulį, buvo išleisti carinėje Rusijoje 20 a. pradžioje. Ir nors dar 1921 m. buvo įrodyta, jog tai yra klastotė, tai nesutrukdė naciams panaudoti juos propagandos tikslais. Galimai ("kas galėtų paneigti") vos išleisti dar ir pasitarnavo pradedant 1903-1906 m. pogromus Rusijos imperijoje arba jų pateisinimui. Ir taip, patogus veikalas, nes dar ir dabar yra juo kurstančių nesantaiką ar nepasitikėjimą.

Prireiks 1 valandos. Minusas - didžioji dalis informacijos norvegų kalba.

Holokausto centrasVila Grande. Holokausto centras
  © A.Vilutienė 2015

EkspozicijaEkspozicija
  © A.Vilutienė 2015

Vikingų laivai

Šiame muziejuje pristatomi 9 amžiaus mediniai vikingų laivai iš Oseberg, Gokstad ir Tune bei kiti vikingų kapų radiniai. Laivai buvo neatskiriama vikingų kultūros dalis. Jie buvo naudojami naujų žemių tyrinėjimui, užkariavimui, prekybai. Taip pat turėjo religinę reikšmę, kadangi juose buvo laidojama. Laivas turėjęs nunešti į pomirtinį pasaulį. Taigi ir daiktų visokių pridėdavo, ko jau ten galėtų prisireikti. Bet vikingai turėjo ir kitokių laidojimo papročių, kas labai priklausė nuo mirusiojo statuso beigi vietovės.

Tačiau šiam unikaliam kultūriniam paveldui gresia pavojus suirti ir išnykti. Iš tvirto ąžuolo pastatytas Osebergas, iškastas 1904 m., archeologų buvo iš lėto išdžiovintas, surinktas, o tada konservuotas padengiant kreozoto ir linų sėmenų aliejaus mišiniu. Gi su laidojimo dovanomis kilo ir tebekyla daugiau problemų. Kai kurie radiniai buvo sulaužyti (vienas roges nagingi restauratoriai surinko iš 1000 gabaliukų, nei žymės nematyti), būklė buvo prasta. Labiausiai paveiktus buvo nuspręsta konservuoti geriausiu tuo metu žinomu metodu - alūno tirpalu. Ale praėjus 100 metų paaiškėjo, kad alūnu konservuoti artefaktai irsta iš vidaus. Tai vat ir problema, kaip čia tą irimą sustabdyti ir užkonservuoti iš naujo. Nes matot, kitu atveju mūsų karta gali būti paskutinė, galėjusi pamatyti radinius iš Osebergo.

Prie vikingų laivų užtruksite 30-40 minučių. Nuo HL centro - dvi stotelės autobusu.

Vikingų laivų muziejusVikingų laivų muziejus
  © A.Vilutienė 2015

TuneTune
  © A.Vilutienė 2015

OsebergOseberg
  © A.Vilutienė 2015

Osebergo radiniaiOseberg'o radiniai
  © A.Vilutienė 2015

Buities muziejus

Tai vienas iš didžiausių Europoje muziejų po atviru dangumi. Įkurtas 1894 m. ir prijungus penkis pastatus, į šią vietovę atkelinėti pradėtus 1881 m., laikomas pirmuoju tokio tipo muziejumi. Iš karto praminėm jį Rumšiškėmis, patogumo dėlei. Koncepcija ta pati - atkelti įvairių regionų pastatai. Ir jei norvegiškas sakosi užimantis 14 ha beigi turintis 160 pastatų, tai mūsiškis, besigiriantis 195 ha ir 149 pastatais, irgi puikiai pretenduoja į vieno didžiausių titulą. Nes kaip ten bebūtų su tais hektarais, eksponuojamų pastatų skaičiumi nenusileidžia.

Muziejus pristato norvegų gyvenimą nuo 1500 m. Seniausias eksponatas - Gol'io bažnyčia, pastatyta ~1200 m. Vidinėse ekspozicijose - buityje naudoti daiktai, tradiciniai amatai, drabužiai, menas. Dar visokių renginių vyksta, kaip maisto gaminimas, rankdarbiai, šokiai, pajodinėti galima ar gyvulius pašerti. Pasičekinkit kalendorių. Senamiesčio parduotuvėje galite įsigyti senovinių saldainių. O pirmomis gruodžio savaitėmis vyksta kalėdinė mugė.

Randamas vienos stotelės atstumu nuo Vikingų laivų muziejaus. Mes užtrukom čia 1,5 val., bet apėjom ne visą, tai kokį vieną kitą regioną būsim praleidę. Ko gero, reikėtų skirti bent 2 valandas.

Buities muziejaus planasBuities muziejaus planas
  © A.Vilutienė 2015

Buities muziejusBuities muziejus
  © A.Vilutienė 2015

Gol stavkirkeGol stavkirke, 1200 m.
  © A.Vilutienė 2015

MiestelisMiestelis
  © A.Vilutienė 2015

Kitos atrakcijos Bygdoy

Bygdoy'juj dar yra Karališkieji vasaros rūmai Oscarshall. Čia galima patekti tik su gido palyda ir apžiūrėti karaliaus bei karalienės apartamentus. Šalimais - karalienės Josephine meno galerija. Randami ne per toliausiai nuo Buities muziejaus, bet nuo jo pasiekiami tik pėsčiomis.
Huk ir Paradisbukta paplūdimiai ir vasaros restoranas su vaizdu į Oslo fjordą. Huk paplūdimys pasiekiamas nuo HL centro dar pavažiavus tolyn autobusu arba tiesiog pėsčiomis. Paradisbukta yra mažumėlę kitoj pusėj, galima Foursquare žemėlapy pasižiūrėt.

Return

Category: myBlog