Blog'as

Oslas. Pirma diena

2015-08-12

Norvegijos sostinė Oslas tikrai nebuvo mano top destinations sąraše. Greičiau kažkur ties "apžiūrėti, jei bus laiko/galimybių/pan., atsiradus progai pasisvečiuoti pas Norvegijoje gyvenančius lietuvių emigrantus", pažįstamų katrų, ko gero, kiekvienas lietuviškas namų ūkis pasistengęs surastų. Na bet, kai lėktuvo bilietas už €5 pats tave susiranda ir primygtinai siūlosi nuperkamas, tai nekeliauti, sakyčiau, yra nuodėmė (ačiū Ryanair). Keletas pažįstamų jau klausė, ar labai iš anksto tokius bilietus reikia medžioti. Tai pažiūrėjus pirkimo patvirtinimo laišką, bilietas pirktas lygiai du mėnesiai prieš skrydį. Ir tai buvo kelios dienos (spėju) po akcijos paskelbimo, nes atgal grįžti taip pigiai bilietų jau nebuvo, bet €30 skrydžiui irgi nėra brangu. O jei norit nepraleisti kito puikaus pasiūlymo, užsiprenumeruokit kokį spaminį naujienlaiškį, ir jūsų šansai pagerės ;).

Oslas buvo įkurtas maždaug 1049 m. Neperseniausiai archeologams pavyko rasti įrodymų, jog gyvenvietės čia būta dar iki 1000 m., kuo buvo sėkmingai pasinaudota ir 2000 metais Oslas atšventė savo tūkstantmetį. Apie 1300 metus Oslas tapo Norvegijos sostine. Po 1624 metų gaisro Danijos ir Norvegijos karalius (kadangi tuo metu tai buvo Danijos ir Norvegijos karalysčių unija) Kristijonas IV nurodė miestą atstatyti kitoje įlankos pusėje ir kukliai pavadino jį Kristianija. Pavadinimas Oslas grąžintas 1925 m.

Norvegija tikrai gali pasigirti savo gamta. Šiaurinėje Oslo fjordo dalyje įsikūrusi sostinė yra apsupta miškų, kalnų bei ežerų. Tačiau man Oslas pasirodė ne kitaip kaip muziejų miestas. Neskaitant įvairių aktyvių pramogų, bet pastarosios nebuvo kelionės tikslas. Lonely Planet knygoje apie Norvegiją rašoma, jog nesvarbu, kas jūs būtumėte, menininkas ar literatas, istorikas, tyrinėtojas ar sportininkas, tikėtina, Osle rasite muziejų kaip tik jums. Bet apie viską iš eilės.

Pirma diena

Atvykę vėlai vakare, kitą dieną nuo pat ryto galėjome pradėti žvalgyti miestą, tam turėdamos tris pilnas dienas. Jau buvom numatę aplankyti kelis muziejus ir pasigrožėti Oslo fjordo vaizdais iš kokio laivuko, tad pirmiausia nupėdinom į Turizmo informacijos centrą Oslo Pass kortelių. Oslo kortelė apima viešąjį transportą (autobusai, tramvajai, metro, laivai) ir per 30 muziejų, įėjimas į kuriuos Oslo Pass turėtojui nieko nekainuoja. OK, OK, nesiginčysiu, pati kortelė kainuoja €38 - €70, priklausomai nuo jos galiojimo trukmės (24, 48 arba 72 valandų). Kolegės keliautojos Elės aka Kūtvėlos derybinių gebėjimų dėka Visit Oslo bendradarbiavimo vardan mums suteikė po 72 valandų VIP kortelę, tad nieko nelaukdamos išskubėjom tyrinėti, ar mielam skaitytojui ši kortelė atsipirktų.
P.S. ar atsipirko ir visokius skaičiavimus pateiksiu vėlesniame įraše.

Oslo PassOslo Pass
  © A.Vilutienė 2015

Aplankėme Vigelando skulptūrų parką, kuris pelnytai patenka į Oslo lankytinų vietų top sąrašą. Visos skulptūros, kurių čia yra 212, sukurtos norvegų skulptoriaus Gustavo Vigelando (1869 - 1943) per maždaug 40 metų. Čia knibždėte knibždėjo turistų, tačiau skulptūros nėra nuglostytos iki blizgėjimo, matyt, tūlas turistas nuo jų gausos pasimeta ir nebežino, už kurios čiupt, kad norai išsipildytų ir visaip kitaip gyvenime pasisektų. Kol Elė parko lankytojų centre mėgavosi kava ir keisto skonio bandele, prigriebiau skulptūras pristatančią knygą. Šiaip išvardinti pavadinimai (galimai apibūdinimai) yra tokie "ką matau, apie tą ir dainuoju" serijos, bet jei lankysitės, galit pabandyti surasti "Du berniukus, erzinančius kvailį" ar "Tris mergaites, keliančias berniuką" :). O jei nuspręstumėte, kad kažkaip mažokai skulptūrų pamatėt, tai netoliese dar Vigelando muziejus yra. Negaliu patikėt savo akimis, bet toje knygoje rašo, kad ten dar kokia 1600 skulptūrų yra. Darbštus buvo skulptorius, nepaneigiamai.

Vigelando parkasVigelando parkas
  © A.Vilutienė 2015

Iš parko grįžome į Aker Brygge pasigrožėti čia priparkuotomis jachtomis irba kitokiomis vandens transporto priemonėmis. Buvę uosto dokai dabar virtę kavinėmis bei parduotuvėmis. Čia pat kioske nusipirkom po blyną, norvegiškai žinomą kaip vaflį, ir prisėdome paskanauti. Mano kuklia nuomone, blynas su ledais ir braškėm yra skaniau nei blynas su uogiene (pastarųjų, beje, padėtas pasirinkimas visokiems norvegiškiems skoniams). Besigėrint blynu ir vaizdu į įlanką, buvo pasiekta susitarimo nieko nelaukiant išbandyti mini kruizą Rotušė-Opera-Bygdoy, juolab kad ir diena blaivėsi iš apsiniaukusios į debesuotą su pragiedruliais. Jeigu plaukiat visą ratą, trukmė - 1,5 valandos.
Dar vienas siūlomas kruizas - 2 valandų trukmės Fjord Sightseeing. Mano galva, šis turėtų būti dar įdomesnis.

Aker BryggeAker Brygge
  © A.Vilutienė 2015

Oslo įlankaOslo įlanka ir Akershus
  © A.Vilutienė 2015

Nauji kvartalaiNauji Oslo kvartalai
  © A.Vilutienė 2015

Oslo vaflisOslo vaflis, jis gi čirvinis blynas
  © A.Vilutienė 2015

Nobelio taikos centras, po teisybei, į galutinį lankomų vietų sąrašą papuolė mainly dėl to, kad Oslo Pass turėtojams yra nemokamas. Smalsumas būtų gerokai susvyravęs, jei reiktų mokėti pilną kainą. Nobelio taikos premija yra teikiama Osle, tai matomai dėl to ir įkurtas šis muziejus, pristatantis taikos premijos laureatus. Premija skiriama "asmeniui, kuris atliko didžiausią ar geriausią darbą vardan tautų broliškumo, už armijų panaikinimą ar sumažinimą ir už taikos suvažiavimų palaikymą".
Ekspozicija, skirta 2014 m. taikos premijos laureatei Malala Yousafzai, mergaitei, kovojusiai/kovojančiai už išsimokslinimą, nu žinokit, yra heart touching, to say the least. Gal ten ir nėra kažko išskirtinio, tiesiog jos istorija (2012-ais į tuomet penkiolikmetę pakistanietę buvo pasikėsinta mokyklos autobuse, tiesiog dėl to, kad ji norėjo mokytis, norėjo, kad mergaitės galėtų mokytis). Bet čia paliečiamos žmogaus teisės, kas per europiečio mano suvokimo prizmę gaunasi maždaug - žmogus nori mokytis (taigi kaip gerai), o jam neleidžiama (wtf?!). Priešiniesi? - nušauti. Tai, kad Malala išgyveno, iš viso yra stebuklas. Bet judam toliau.

Nobelio taikos centrasNobelio taikos centras
  © A.Vilutienė 2015

MalalaMalala: One child, one teacher, one book, one pen can change the world
  © A.Vilutienė 2015

Susisgribom, kad dar turėtume spėti į Akershus tvirtovę. Pastatyta apie 1300 m., 17 a. pirmoje pusėje rekonstruota į renesanso rūmus, dabar naudojama oficialioms ceremonijoms (tai reiškia, kad gali būti uždaryta lankytojams, jei vyksta kažkoks renginys). Viduje yra koplyčia ir karališkasis mauzoliejus. Abu juos pamatysite pilies muziejaus lankymo metu. By the way, pilies sargyba keičiasi 13:30. Iki darbo pabaigos mums likęs pusvalandis, tai ilgai nestoviniuodamos muziejų apeiname.
Lauke galima pasivaikščioti nebeskubant. Tvirtovėje dar yra Pasipriešinimo muziejus, pristatantis norvegų pasipriešinimą nacių okupacijos metu. Išėjus pro kitus vartus - Ginkluotųjų pajėgų muziejus, nuo vikingų iki dabartinių laikų.

Akershus tvirtovėAkershus tvirtovė
  © A.Vilutienė 2015

InterjeraiInterjerai
  © A.Vilutienė 2015

SietynasSietynas, liaudiškai liustra
  © A.Vilutienė 2015

Darbo diena Osle baigta. O mes keliaujam link Katedros, kur įsitikinam, kad nu taip, tikrai, diena baigta. Prasieinam Karl Johans gatve. Tai pagrindinė gatvė, gausi kavinių ir parduotuvių. Toks Gedimino prospektas. Bet taip pat parlamentas, universiteto pastatai, Karališkieji rūmai. Nuo Karališkųjų rūmų visai netoli Rotušė ir Aker Brygge.

Katedros bokštasKatedros bokštas
  © A.Vilutienė 2015

Karl Johans gatvėKarl Johans gatvė
  © A.Vilutienė 2015

Ludvig HolbergRašytojas, dramaturgas, istorikas Ludvig Holberg
  © A.Vilutienė 2015

Karl Johans ir rūmaiKarl Johans gatvė ir Karališkieji rūmai
  © A.Vilutienė 2015

Ir dabar, besitikėdamos vakarinio apšvietimo, grįžome į Vigelando parką. Turistų minimaliai arba nulis. Bet natūralus apšvietimas jau nekažką, o dirbtinio - kaip nėr, taip nėr. Nugi pasirodo, netemsta ten vasarą (taigi kad per Jonines) be 23 val. O ir 23 val. dar tik blue hour prasideda. Tai va, naktinio apšvietimo ieškokit kitu metų laiku.

Rotušė vakareRotušė vakare
  © A.Vilutienė 2015

Vakaras Aker BryggeVakaras Aker Brygge
  © A.Vilutienė 2015

Return

Category: myBlog