Blog'as

Į kitą pusę - tai Jewie, t.y. Vievis

2015-07-26

Ankstesniame įraše rašydama, jog "gal geriau pasukti kiton pusėn", turėjau galvoje Vievį. Niekada anksčiau nebuvau atkreipusi dėmesio į vietovardžių pavadinimus kitomis kalbomis, bet dabar akys užkliuvo wikipedijoj, kad lenkų kalba ans yra vadinamas Jewie. Net smalsu, kurie gi normaliai ištarti nemokėjo :). Ta pati wiki sako - pavadinimo kilmė aiški, nuo Vievio ežero. OK. O kodėl Vievio ežerą taip pavadino? Va ir nežinia.

"Kadaise gyveno čia kur tai tokia ponia vardu Ieva. Sako, ji žiemos metu važiavo per ežerą ir inlūžo, paskendo ežere, nuo to ežeras jos vardu vadintas. Dabar - Vievis, o seniau sakydavo Ievia. Čia aplenkintas kraštas, tai tarimas toks buvo" - rašo Elektrėnų kronika. Dar sakoma, jog aplink ežerą augo gluosniai (rusiškai - iva), tai todėl taip pavadintas. O be to "čia gyveno gudai, nei lietuviai, nei rusai, nei lenkai, vienas žodis toks, kitas kitoks". Kaip supratau, paskui jau kai sulietuvino, tai gavosi Vievis. Va tokia maždaug istorija, o tą straipsnį iš Elektrėnų kronikos tai verta paskaityti, labai įdomūs žmonių pasakojimai ir prisiminimai.

Vievio cerkvėVievio Dievo Motinos Ėmimo į dangų stačiatikių cerkvė
  CC BY-SA 3.0 Tatiana Matlina, wiki

Iš pradžių neradau daug lankytinų vietų informacijos ir atrodė, jog pasirinkimas bus ne kažką geresnis už Maišiagalą. Aišku, Vievyje yra keletas įdomesnių muziejų (kelių ir geologijos), bet anys gi sekmadieniais nedirba. Tačiau gerai, kad esama daugiau tokių entuziazistų entuziastų, pasiryžusių aprašyti Lietuvą nuo A iki Z :) - ačiū miniTrips aka Bernex.lt.

Taigi, sąrašas:

  • Vievio Dievo Motinos Ėmimo į dangų stačiatikių cerkvė (Kauno g. 33/1, šalia A1 greitkelio). Man tai čia tokia Vievio vizitinė kortelė, nes gi pravažiuoji Vilnius-Kaunas dažnai, o ji tokia graži, balta, tiesiog traukia akį. Jei netyčia pavyktų kyštelt nosį vidun, cerkvėje yra keturios ikonos, įtrauktos į Lietuvos kultūros paminklų sąrašą.
  • Lietuvos geologijos muziejus (Taikos g. 2). Dirba pirmadieniais - penktadieniais 8.00 - 16.00. Turi lauko riedulių ekspoziciją su takais pėstiesiems. Ir dar ten visokių įdomybių, kas domisi geologija ir ypač mineralais, iškasenomis, uolienomis. Randamas cerkvės pusėje, dar už pėsčiųjų viaduko.
  • Vievio Šv. Onos bažnyčia (Bažnyčios g. 16). Kartu: Centrinė aikštė, paminklas popiežiui Jonui Pauliui II. Šalia dar turėtų būti paminklas sovietų kariams bei nedidelės jų kapinaitės. Pasak vievis.lt, bažnyčioje galima pamatyti taip pat kultūros paminklais laikomus paveikslus "Marija Rožančinė" ir "Šv.Cecilija" bei skulptūrą "Nukryžiuotasis". O gražiausias reginys yra vakare, saulei leidžiantis, arba fasadą apšvietus prožektoriais.
  • Jei nuo bažnyčios pagrįžti link A1, galima užlipti ant pėsčiųjų viaduko paspoksoti lekiančių automobilių. Ir pats viadukas gan įdomus apžiūrėti (trust me, perskaičiau, pažiūrėjau nuotraukas ir dabar informacija dalinuos).
  • Vilniaus gatve Kauno kryptim aptiksit knygnešio ir vaistininko Jurgio Milančiaus namus (Vilniaus g. 28). Čia gi keletą metų gyveno ir rašytoja Lazdynų Pelėda - Sofija Pšibiliauskienė.
  • Pasukus Semeliškių gatve A1 pusėn - gaisrinė ir Lietuvos kelių muziejus (Kauno g. 14). Dirba pirmadieniais – penktadieniais 8.00 - 17.00. Kitomis dienomis – iš anksto susitarus telefonu.
  • Atgal grįžtant Trakų gatve Vilniaus kryptim: seniūnija (Trakų x Semeliškių kampas), kultūros centras (kairėje), biblioteka (kairėje).
  • Ežero gatve link ežero: Vievio ežeras. Paplūdimys įrengtas, takas nutiestas, reiktų įvertinti.
  • Toliau Trakų gatve Vilniaus kryptim: Vievio visų rusų Šventųjų koplyčia (Vilniaus g./Joninių g.), stovinti Vievio stačiatikių kapinėse, rytinėje miestelio dalyje).

Vievio bažnyčiaVievio Šv. Onos bažnyčia
  CC BY-SA 3.0 Vilensija, wiki

Ai nu, tik gaila, kad muziejai nedirbs :(.

Return

Category: myBlog