Blog'as

Įspūdžiai iš Talino

2015-06-06

Į Taliną išsiruošėm (beveik) keturiom dienom, du suaugę, du vaikai. Kur apsistoti ieškojau per booking.com maždaug du mėnesius prieš kelionę. Anksčiau esu apsistojusi Go Hotel Shnelli, kuris randasi prie Balti Jaam geležinkelio stoties. Senamiestis nuo jo - kitapus gatvės. Ir automobilio stovėjimas nemokamas. Todėl pirmiausia čia ir ieškojau, tačiau netiko kaina. Pagal kainą, vietą (kriterijus - senamiestis pasiekiamas pėsčiomis netolimu atstumu), vieta automobiliui (kompromisas - jei jau mokama, tai bent netoliese) ir last but not least wi-fi ir kuo daugiau buities rakandų (t.y. kuo mažiau daiktų vežtis). Galiausiai buvo pasirinkti Town Hall Square Apartments apartamentai, esantys už 5 žingsnių nuo Rotušės aikštės, TIC'as pastate priešais, pateikta viskas, ko gali prireikti buityje, ir automobiliui laikyti keletas variantų aplinkui (įvairiomis kainomis).

Lankytinoms vietoms Talino senamiestyje turėjau nusipirkus Lonely Planet knygą apie Lietuvą, Latviją, Estiją. Joje pateiktas geras maršrutas pėsčiomis, tikrai leidžiantis apžiūrėti beveik visas senamiesčio kerteles. Pasipildžiau jį vos keliais objektais. Ir, mano džiaugsmui, maršrutas sudarytas žiedo pavidalu, netgi galima išskirstyti į du žiedus, kas tikrai padėjo keliaujant su vaikais. Lankstinukų su senamiesčio maršrutais, be abejo, rasite TIC. Pasitelkus į pagalbą TIC'e gautą detalesnį žemėlapį, mums pavyko surasti visus maršruto objektus :)!

Senamiesčio maršrutasSenamiesčio maršrutas iš Lonely Planet
  © A.Vilutienė 2015

Iš muziejų ir pramogų buvo numatyta užsukti į Talino zoologijos sodą, pasivėžinti po senamiestį traukinuku, apžiūrėti laivų ekspoziciją laivybos muziejuje, taip pat KGB muziejus, TV bokštas (labai panašus į Vilniaus), Kadriorg parkas. Ir grįžtant dar tikėjausi stabtelėti Paldiski ir/arba Keila-Joa. Atvykus paaiškėjo, kad kaip tik prasidėjęs Talino gėlių festivalis, truksiantis iki rugpjūčio pabaigos.

TV Tallinn TV Vilnius
TV bokštas. Talino (kairėje, nuotrauka Dmitry G) ir Vilniaus (dešinėje, nuotrauka Wojsyl).
Suraskite 10 skirtumų ;).

Pirmą dieną, pailsėję po kelionės ir pasidėlioję maršruto planus, išėjom tyrinėti senamiesčio. Įveikėm pirmąjį žiedą (kaip minėjau, turimą maršrutą buvo galima suskaidyti į du žiedus), buvo šaltoka ir mažajai pabodo. Rotušės aikštėje kaip tik buvo atvykęs Tallinn City Train traukinukas, tai apvažiavom ratą aplink senamiestį. Kaip vėliau paaiškėjo, gerai, kad šia proga pasinaudojome, nes kitomis dienomis tiesiog nespėdavome grįžti iki jo darbo pabaigos. Traukinukas veža nuo 11:30 iki 19:00, išvyksta kas pusvalandį (spėju) nuo Talino rotušės. Jo stotelė yra Kullassepa gatvėje, kelionės trukmė - 20 minučių, apveža ratą kitur niekur nesustodamas. Bilieto kaina - €6 suaugusiems ir €4 vaikams. O jeigu teks palaukti, paskanaukite čia pat parduodamų ledų (€2).

TalinasTalino senamiestis. Rotušės aikštė
  © A.Vilutienė 2015

City TrainTallinn City Train
  © A.Vilutienė 2015

Antroji diena buvo skirta zoologijos sodui. Iš ryto dar spėjome užsukti į gėlių festivalį Tornide aikštėje, gynybinės sienos pašonėje, prie Rannamäe ir Nunne gatvių. Festivalio pradžia - gegužės 22 d. Šiemet įrengtas 31 sodelis, augsiantis ir žydėsiantis iki rugpjūčio 28 dienos.

Gėlių festivalisGėlių festivalis '2015
  © A.Vilutienė 2015

Zoologijos sodo įėjimai yra Paldiski pl. 145 ir Ehitajate g. 150. Ties Paldiski įėjimu automobilis gali stovėti nemokamai (tik aikštelė maža, daugelis parkuojasi tiesiog kelkraštyje), Ehitajate - zoo lankytojams parkavimas kainuoja €1. Darbo laikas vasaros sezono metu - 9:00-21:00, pirmadieniais nedirba vidaus ekspozicijos. Šeimos bilietas kainuoja €17, suaugusiam - €7, vaikams - €4. Turėkite smulkių monetų po €0,10 - vandens paukščių lesalui įsigyti. O gyvūnų šėrimo laiką galite pasitikrinti zoo sodo interneto svetainėje.
Zoologijos sodui skirkite visą dieną. Maršrutas išdėstytas daugmaž ratu, bet apeiti reikia nemažai. Pavargom įveikę kokius du trečdalius. Tiesa, galima išsinuomoti vežimėlį daiktams arba mažiausiems trepsiukams (€1). Pagal zoo žemėlapį galima pasiplanuoti, kurie gyvūnai labiau domina, ir pagal tai rinktis vieną iš įėjimų. Ties Ehitajate įėjimu yra suvenyrų parduotuvėlė, kurioje rasite ir minkštų žaisliukų zoo augintinių. Teritorijoje turėtų veikti keletas kavinių ir ledų kioskų. Veikiančią, deja, radome tik vieną, netoli Paldiski įėjimo esančią Illu, dirbančią visus metus.

Tallinn ZooTallinn Zoo. Dramblys
  © A.Vilutienė 2015

Tallinn ZooTallinn Zoo. Pelėda
  © A.Vilutienė 2015

Trečiąją dieną planavau pabaigti senamiesčio maršrutą (antrąjį žiedą) ir vykti į laivybos muziejų bei televizijos bokštą. Su pirmąja dalimi susitvarkėme nesunkiai. Laivybos muziejų pasiekėme apie 15 val., tai kaip paaiškėjo, jau šiek tiek per vėlai. Ne dėl to, kad muziejų būtume radę uždarytą, bet jam irgi reikia skirti nemažai laiko. Tiesa, iš pradžių galvojome žiūrėti tik laivus, bet pasiskaitę apie interaktyvias ekspozicijas, nusprendėm žvilgtelėti ir į jas. Ir nesuklydome.
Talino laivybos muziejų sudaro trys dalys: laivai uoste, greta esantis angaras ir muziejus Storiosios Margaritos bokšte senamiestyje. Pirmuosius du rasite adresu Vesilennuki g. 6 (parkavimas nemokamas). Darbo laikas vasaros metu - 10:00–19:00. Šeimos bilietas laivams ir angarui kainuoja €28, vien tik laivams - €10, o jei dar ir ekspozicija senamiestyje, tai €30 (nekažką brangiau, tik kad to laiko tiek būtų). Angare veikia suvenyrų parduotuvė. Dalies laivų lankomas ir vidus. Pavyzdžiui, muziejaus pasididžiavimas - ledlaužis Suur Tõll, didžiausias pasaulyje, išgyvenęs du pasaulinius karus. Galima nusileisti į variklių skyrių, apžiūrėti įgulos kajutes, kapitono tiltelį. Angare eksponuojamas povandeninis laivas Lembit (1930 m.), vienintelis pasaulyje išlikęs tokio tipo minų dėjimo laivas. Atviras lankytojams taip pat. Jau nekalbant apie interaktyvią veiklą, smagią ir mažiems, ir dideliems. Tad geriausia čia atvykti ryte, tai užtruksite, kiek tik norėsis.
Muziejus gavęs nemažai apdovanojimų, pavyzdžiui, Estijos draugiškiausio turistams muziejaus 2012 m. Tai čia galėčiau tik pritarti. Informacija apie eksponatus pateikiama ne tik tradiciškai, lentelėse, bet ir ekranuose, iš kurių gali čia pat persisiųsti ją sau el. paštu. Galima nusifotografuoti apsirengus laivyno uniformomis. Ir ne tai kad nusifotografuoti asmenukę. Ne, tam įrengta kamera, iš kurios nuotrauka siunčiama draugams įvedus jų el. pašto adresus. Net fono paveikslėlį galima pasirinkti. Dar yra lėktuvo simuliatorius ir šaudykla. Apskritai, tai į jį galima vežti pačių muziejininkų ekskursijas tema "kaip turi būti įrengtas muziejus".

Fat Margaret bokšteLaivybos muziejus Fat Margaret bokšte
  © A.Vilutienė 2015

Suur Toll ledlaužisLaivybos muziejus. Ledlaužis Suur Tõll
  © A.Vilutienė 2015

Laivybos muziejusLaivybos muziejus. Ekspozicija angare
  © A.Vilutienė 2015

Iki liepos 26 dienos veikia "Sail or Sink" interaktyvi ekspozicija, kur kiekvienas gali išbandyti, kaip gamtos jėgos veikia jūroje. Čia galima generuoti bangas ir, keičiant dugno reljefą, sužinoti, ar jos užlies pakrantėje stovinčius pastatus. Galima sukurti sūkurius, pabandyti iškelti nuskendusį laivą, nusifotografuoti po vandeniu (šį kartą savo fotoaparatu), patirti, kaip valdomi povandeniniai zondai, kokios gamtos jėgos veikia Bermudų trikampyje. 2015 metais muziejus gavo Trip Advisor kompetencijos sertifikatą. Virš 800 atsiliepimų ir pripažinimas esant antra pagal populiarumą lankytina vieta Taline po senamiesčio. Oh shit! O aš dar galvojau ten neiti :).

Sail or SinkSail or Sink ekspozicija. Bangų generavimas
  © A.Vilutienė 2015

Paskutinei, ketvirtąjai dienai liko nemažai - KGB muziejus, TV bokštas, Kadriorg, Paldiski, Keila-Joa. Negana to, iš TIC gautos informacijos paaiškėjo, jog Kadriorge ne tik parkas su vaikų žaidimų aikštele, bet ir Vaikų muziejus. KGB muziejus liko su klaustuku, nes visuose informacijos šaltiniuose rašo, jog ekskursiją reikia rezervuotis iš anksto, o mes to padarę nebuvome. Bet tačiau, belaukiant check-out'o (mat darbuotojams buvom prisižadėję anksčiau 10 val. neišvykti), prikaupiau drąsos, paskambinau ir užsiregistravau :).
Viru KGB muziejus įrengtas Sokos Viru viešbučio viršutiniame aukšte, kur sovietiniais laikais buvo įsikūręs KGB radijo centras, skirtas slapta klausytis viešbučio svečių. Anuo metu tai buvo Inturist klasės viešbutis. Pirmas tokio aukštingumo pastatas Estijoje - 22 aukštų (oficialiai). Inturist buvo Sovietų Sąjungos turizmo agentūra, kurioje dirbo KGB agentai. Kadangi Inturist viešbučiai buvo skirti užsienio turistams "aptarnauti" (šnipinėti - taip pat vienas iš to aptarnavimo veiksmų), tai jie buvo pritaikyti atvykusiems užsieniečiams parodyti, kaip laimingi sovietų žmonės gyvena pagal išmintingą partijos vadovavimą visko gausoje, be jokių nelaimingų atsitikimų, avarijų ir pan. Tai čia ir maistas buvo geras, ir personalas tinkamai apmokytas. 60-tyje kambarių buvo pasiklausymo ir stebėjimo įranga, kai kurie restorano stalai turėjo mikrofonus (įmontuotus lėkštėse, serviruojamose gavus atitinkamą nurodymą). Ir norinčių čia dirbti netrūko (ar reiktų sakyti, norinčių būti paskirtų čia dirbti, per blatus žinoma, t.y. per pažintis). Nes dėl arbatpinigių užsienio valiuta. Sako, ir bausmė prasižengusiam darbuotojui būdavo tokia, kad neleisdavo kurį laiką arbatpinigių imti. Bet ką čia nuslėpsi apie tą sovietinę "gerovę", juk išeis turistas į miestą ir pamatys? O vat ir ne! Niekas to turisto į miestą neleisdavo, nebent tik su ekskursija, kur jau viskas paruošta taip, kaip reikia, ir pamatyti leidžiamą tą, ką galima. Kaip teisingai rašoma viename iš komentarų Trip Advisor - aplankę šį muziejų, turėtume pamastyti ir įvertinti, koks (santykinai) lengvas yra mūsų dabartinis gyvenimas, lyginant su sovietiniu laikotarpiu.
Ekskursijos esmė yra gido pasakojimas, tai registruodamiesi pasirinkite kalbą, kurią geriau suprantate. Užsiregistruoti galite telefonu +372 680 9300 arba el. paštu viru.reservation@sok.fi. Ekskursijos anglų kalba vyksta 11:30 ir 14:30, rusų kalba - 14:30 ir 17:30. Trukmė - 1 val. Kaina - €10, šeimos bilietas - €28. Valiutiniame bare galima įsigyti suvenyrų.

PanoramaTalino panorama iš Sokos Viru viešbučio
  © A.Vilutienė 2015

Viru KGB muziejusViru KGB muziejus. Užrašas ant durų
  © A.Vilutienė 2015

Viru KGB muziejusViru KGB muziejus
  © A.Vilutienė 2015

Toliau - Kadriorg parkas ir Vaikų muziejus. Nepavyko surasti GPS koordinačių į Kadriorg, tai pasinaudojome tramvajumi (€1,60 vienam asmeniui, įsigyti galima iš vairuotojo). Juolab, kad stotelė buvo prie pat Sokos Viru viešbučio. Parkas labiau tinka poilsiui ir pasivaikščiojimams, nei turisto interesams. Tiesa, rūmų sodas gražiai įrengtas, su fontanais. Šalia yra prezidentūra. Matėme nuorodą į japonišką sodą, bet nusprendėme neeikvoti laiko, kuris tiksėjo mūsų nenaudai (dar gi reikėjo grįžti Lietuvon). Kadriorg'e yra meno muziejus, bet šitas mūsų nedomino. Apžiūrėję parką ir rūmų sodą, patraukėme į Miiamilla vaikų muziejų. Vaikų rojus, ne kitaip :). Kiekvieną eksponatą galima paliesti ir su juo pažaisti (kaip ir Žaislų muziejuje Vilniuj, tik žaislai kitokie). Puiki vieta užimti vaikus, jei lauke oras nekoks. Bet toks daugiau vaikų kambarys, nei kad muziejus. Kūrybinės dirbtuvėlės yra ir kavinė (kažkaip mes jos nepastebėjom, o visai būtume pavalgę). Lauke - žaidimų aikštelė. Va tik lyti pradėjo, tad keliavom toliau.
Adresas - L. Koidula g. 21C. Darbo laikas - 2-7'dienis 12:00-18:00. Bilieto kaina suaugusiam - €3, vaikui - €2, šeimos - €6.

KadriorgKadriorg. Rūmai
  © A.Vilutienė 2015

MiiamillaMiiamilla vaikų muziejus
  © A.Vilutienė 2015

Naudinga info

Senamiestyje veikia nemokamas wi-fi. Tik reikia prisiregistruoti jungiantis. Tai jei iš mobilaus įrenginio norite pateikti į FB, pirmiausia bandykite per naršyklę, ten reiks sutikti su sąlygomis, kad atsakote patys už savo saugumą naudojantis viešu tinklu. Paspaudus "sutinku", iš karto nukreipia į puslapį su viešojo transporto grafikais ir kainomis, turizmo informacija ir pan. Geras išradimas.
Dėl automobilio parkavimo, tai puslapyje parkimine.ee galima rasti vietas pagal norimą adresą. Ir kainas pasižiūrėti. Pvz., senamiesčio gatvėse kainuoja €4,80/h. Pirmos 15 minučių nemokamos, bet reikia palikti laikroduką arba užrašytą atvykimo laiką. Aikštelėse senamiestyje kainuoja €12-€20 parai.
Garminas grybavo ir uogavo (nu negi sakysiu, kad aš grybavau). Nemažai teko arba man apsisukti, arba jam perskaičiuoti. Bet ratais, ar kvadratais, tačiau tikslą pasiekdavom. Kitą kartą reikės gal kažkaip per Street View su sankryžomis susipažinti iš anksto.
Jei važiuojat su LPG, tai pasirūpinkit "atsarginiu" kuru :) ir/arba techniškai tvarkingu auto, t.y. veikiančiu ir "ant benzino". Taline LPG kažkaip ar tai nemadinga, ar ką, bet švieslentėse kainų neskelbia, o ir ne kiekviena degalinė jų turi. Visų netikrinom, bet ir turės greičiau kokia mažytė, nei kuri nors iš didžiųjų, kas reiškia, jog atsiskaityti greičiausiai teks grynaisiais. Na o latviai LPG sugeba prigrupuoti kartu su kitomis kuro rūšimis (pas mus gi įprasta dujas rasti atskirai atokesniame degalinės kampe).
Ir nenustebkite, užmiestyje 90 km/h Estijoje yra įprasta neviršyti, nes baudos, sakė, galingos už kiekvieną viršytą km/h pradedant nuo pirmo.

Išlaidos

Viešbutis €221, parkavimas €60.
Kuras apie €75. Įvertinus, kad dar kažkiek benzino išvažinėjau.
Įveiktas atstumas - 1200 km.
Muziejai ir panašios pramogos €110,60.
Maistas, ledai ir visokios kavos, ką pavyko suskaičiuoti €87.
Ir neįtikėtina, bet suvenyrams ir visokiems niekučiams išleidome apie €60 - kosmosas :).

Talino kortelė

Galite pasiskaičiuoti, ar apsimoka. Patogiai padaryta, pasirenki asmenų skaičių ir paskui žymi, ką norėsi aplankyti. Bet neįvertintas šeimos bilietas. Tačiau lankant po vieną muziejų per dieną, tai ir į minusą galima nueiti.

SuvenyraiTalino suvenyrai
  © A.Vilutienė 2015

Return

Category: myBlog