Molėtai. Lankytinos vietos

Molėtuose automobilį geriausia palikti priešais TIC (Inturkės g. 4). Tame pačiame pastate yra ir Molėtų krašto muziejus. Maršrutą sudaro du žiedai - mažesnis ir didesnis. Mažajame žiede yra paplūdimys prie Pastovio ežero, nuo kurio prasideda pėsčiųjų sveikatingumo takas aplink Pastovį. Tad jei domina išsimaudyti ar pakeliauti gamtos taku, galbūt reikėtų pradėti nuo didžiojo žiedo. Mes gi pirmiausiai renkamės mažąjį.

Mažasis žiedas


Molėtų TIC ir krašto muziejus įsikūrę tame pačiame pastate (Inturkės g. 4). Vienas - kairėje, kitas - dešinėje. Muziejuje pristatomos istorijos, buities, verslų (t.y. žvejybos, žemdirbystės, bitininkystės), amatų ir metrologijos ekspozicijos.
Muziejaus darbo laikas: 2-6´dienis 9.00 - 17.00 val., bilieto kaina - 2 Lt, muziejus.moletai.lt.

Kitoje gatvės pusėje matomi "Raudonieji mūrai" - senieji žydų prekybos namai (Vilniaus g. 42). Nesumaišysit su niekuo, pamačius iš karto aišku net be adreso. Šio pastato pirmame aukšte buvę parduotuvėlės, o antrame - gyvenamieji kambariai. Savo paskirtį išlaikęs ir dabar - jame įsikūrę įvairios prekybos ir paslaugų įmonės.

Leidžiamės žemyn Inturkės gatve, pro ežerėlį, kol prieiname tiltą, prieš kurį į kairę suka pėsčiųjų ir dviračių takas - mums ten. Šiuo taku Siesarties ir Pastovio pakrante prieinam skulptūrų parką, įkurtą 1998 metais.

Einame pakrante toliau, kol pasiekiame paplūdimį. Čia sukame į kairę Turgaus gatve. Ties Turgaus ir Vilniaus gatvių sankryža pamatome Molėtų autobusų stotį.
Į Vilniaus gatvę sukame kairėn - eisime iki Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios (Jono Pauliaus II g. 1). Bažnyčia mūrinė, dvibokštė, neobaroko stiliaus. Pastatyta 1907 m.

Vilniaus gatve grįžtame prie TIC. Čia yra mažojo žiedo pabaiga.

Didysis žiedas


"Raudonuosius mūrus" (Vilniaus g. 42) apžiūrime iš priekio ir einame toliau Vilniaus gatve. Iš karto už jų, savivaldybės aikštėje Lietuvos partizanams atminti stovi paminklinis akmuo "Už Lietuvos laisvę kritusiems".
Jaunimo aikštė pasitinka miesto simboliu tapusiu laikrodžiu, čia pastatytu 1999 metais. Čia pat už jos - buvusi Molėtų progimnazija (Vilniaus g. 53), veikusi nuo 1923 m. Kitoje gatvės pusėje - senieji teismo rūmai (Vilniaus g. 54).

Apsižvalgę einame dar tolyn Vilniaus gatve. Pakeliui randame skulptūrų skverelį - prie "Vyturėlio" vaikų darželio (Vilniaus g. 57). Darželio patalpose įsikūrusi meno mokykla, tad spėju, kad skulptūros galėtų būti kaip nors susiję su ja.
Ties sankryža su Upės gatve stovi paminklas Šv. Jonui Nepomukui (V.Jurevičius, 1991 m.). Šv. Jonas Nepomukas yra tiltų globėjas, saugotojas nuo vandens nelaimių, tad neatsitiktinai paminklas jam stovi prie tilto per Siesartį.

Perėję tiltu, sukame į kairę palei Pastovėlio ežerą. Ant kalniuko dešinėje matyti Molėtų poliklinika (Vilniaus g. 76). Jei prieisite arčiau, pamatysite ant poliklinikos sienos kabančią memorialinę lentą čia dirbusiai gydytojai Marijai Apeikytei.
Už poliklinikos - buvusiam Molėtų dvarui priklausęs pastatas (Vilniaus g. 74). Kitų dvaro statinių neišlikę.

Einame tolyn takeliu palei M.Apeikytės gatvę. Jis veda į Pavasarininkų kalną. Toks kalno pavadinimas atsirado dėl tarpukario metais čia vykusių Lietuvos katalikų jaunimo "Pavasario" sąjungos sueigų.
Jei norite pamatyti žydų kapines (Kreivoji g.), nuo kalno pasukite į dešinę pro stadioną. Kapinės aptvertos, tačiau netvarkomos. Išlikę 14 paminklų.
Mes gi einame iki kalno atvedusiu takeliu ir toliau, kol pamatome tiltelį - mums reikia kiton ežero pusėn. Perėję per jį, patenkame į Jaunimo gatvę, iš kurios pasukę kairėn, ateiname prie Molėtų TIC.