Klaipėda. Trumpa pažintis

Klaipėda - netikėtumų miestas. Na, bent senamiestis, su kuriuo šiandien ir susipažinome. Tuoj viską ir papasakosiu.
Pirmiausia - gidas, kaip patekti į Klaipėdą, tiems, kurie šiame mieste orientuojasi tiek, kiek buvę ne daugiau kaip tris kartus :). Jei atvažiuojate nuo Palangos (o kitų variantų aš ir nepateiksiu), nevažiuokite iki pat pagrindinio žiedo, o pasukite į dešinę, kur kelio rodyklės nurodo Klaipėdos centro kryptį (tai bus kokia trečia nuoroda Klaipėdos link šiame kelyje). Laikykitės pagrindinio kelio krypties, kol atsirasite Liepų gatvėje. Dešinėje pusėje pastebėsite Klaipėdos skulptūrų parką (tarp Liepų, K.Donelaičio, S.Daukanto ir Trilapio g.) - galite užsukti ir čia, jei turite laiko. Jei domina senamiesčio netikėtumai, dairykitės posūkio į kairę, Danės link - tai bus šviesoforo reguliuojama sankryža su H.Manto gatve, arba galite tai padaryti anksčiau. Iš H.Manto sukame vėl į kairę ir parkuojamės Danės gatvėje (kairėje pusėje yra stovėjimo aikštelė).

Iš karto pasitinka Danės skveras - puiki vieta prisėsti ant suolelio ir susidėlioti tolesnį kelionės maršrutą. Čia yra keletas skulptūrų, veikia fontanas, o nuo krantinės puikiai matosi "Meridianas".

Parke prie Danės Parke prie Danės Fontanas Meridianas

Toliau keliaujam Danės gatve link uosto. Danės g. 19 įsikūręs Muzikinis teatras, įsteigtas 1987 m. Prie Biržos tilto (Tiltų ir H.Manto g. sankryža) stovi paminklas vieningai Lietuvai "Arka", simbolizuojantis 1923 m. Klaipėdos krašto (dalies Mažosios Lietuvos) susijungimą su Didžiąja Lietuva. Skirtingos paminklo dalys kaip tik ir reiškia sujungtą Mažąją (raudona kolona) ir Didžiąją (pilkoji dalis) Lietuvą, o viršutinis nuskeltas kampas - Lietuvai nebepriklausančią Karaliaučiaus (Kaliningrado) sritį. Prasmingai parinkti ir Ievos Simonaitytės žodžiai, įrašyti Arkos viršuje - "Esame viena tauta, viena žemė, viena Lietuva". Paminklas pastatytas 2003 m.
Kitoje gatvės pusėje - informacinis stulpas. Šioje vietoje informacinė metrologinė kolona buvo pastatyta 1889 m. Joje buvo įtaisyti vėjarodis, termometras, barometras, laikrodis ir net kontrolinis metras, o taip pat pateikiami duomenys apie Klaipėdos miestą. 1908 m. kolona nugriauta. Dabartinė kolona atlieka tik informacinę funkciją - joje pateikiami Klaipėdos žemėlapiai, tiksi laikrodis. Tiesa, panašių informacinių stulpų su žemėlapiais ir krypties rodyklėmis yra pilnas miestas.
Netoliese - buvusi rotušė (Danės g. 17) ir skulptūra "Žvejys" (kaip tik priešais ją), pastatyta 1971 m.

Muzikinis teatras Arka Informacinis stulpas Buvusi rotušė Žvejys

Einame toliau link Pilies tilto. Kitoje Danės pusėje - prekybos kanalams būdingos architektūros namai. Paprastai tai būdavo galu į upę statomi sandėliai - frontono viršūnėje pritvirtinta keltuvo gervė leisdavo patogiai užkelti prekes į viršutinius aukštus. Be to, statant tokiu būdu, tilpdavo daugiau pastatų. Tačiau skirtingai nuo kitų Europos uostų, kuriuose sandėliai buvo statomi vienas prie kito, Klaipėdoje tarp pastatų buvo paliekamos siauros gatvelės, skirtos vežimams privažiuoti prie upės. Susiformavo savitas senamiesčio gatvelių tinklas - eidami jomis nustebsite, kaip arti jos viena nuo kitos.

Palei Danę Palei Danę Už Pilies tilto Old Mill Keltas Kintai

Pilies tiltu pereiname Danę. Dešinėje - Pilies uostas, Piliavietė ir Pilies muziejus, už jų - kruizinių laivų terminalas. Klaipėdos pilis pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta 1252 m. Memelburgo vardu. Iš pradžių buvo pastatyta medinė, tačiau greitai perstatyta mūrinė, gotikos stiliaus, niekuo nesiskirianti nuo kitų Livonijos ordino pilių. 18 amžiuje pilis prarado strateginę reikšmę ir buvo apleista. 1874 m. nugriauti paskutiniai pilies pastatai. 2002 m. restauruotoje poternoje (požeminiame koridoriuje) įkurtas Klaipėdos pilies muziejus, kurio ekspozicijose atsispindi miesto bei pilies raida, ginklai bei karai, klaipėdiečių darbo įrankiai ir buities reikmenys, o filmų bei maketų pagalba perteikiamos miesto ateities vizijos.

Pilies uostas Klaipėdos pilies muziejus Didysis parako bokštas Klaipėdos pilies griuvėsiai Seniausias grindinys Klaipėdoje
Klaipėdos piliavietė

Už piliavietės, prie kruizinių laivų terminalo rasite kelias skulptūras - "Vaikystės svajonė" (laivams mojuojantis berniūkštis su šuneliu) bei "Keturi vėjai" (jungtinis kalvių darbas vėjo tematika). Pakeliui - skulptūra "Juodasis vaiduoklis" (prie pasukamojo tiltelio ties senuoju malūnu), vėjarodė "Vėjas" (piliavietės teritorijoje).

Jeigu apėjote aplink Piliavietę, eikite Pilies gatve iki Turgaus aikštės. Čia rasite skulptūrą "Senamiesčio sargas" - Klaipėdos senamiestį saugantį dobermaną. Praėję pro senąjį turgų, tarp Taikos pr. ir Kūlių vartų gatvės esančiame skverelyje pamatysite skulptūrą "Neringa", o prie "Friedricho pasažo" (Tiltų g. 26A) - "Laukinį vyrą" bei "Dainuojantį medelį" (vidiniame "Friedricho pasažo" kieme).
Grįžinėkite atgal Daržų gatve. Daržų g. 10 užsukite į Meno kiemą, kuriame eksponuojami amatininkų darbai. Pasigrožėkite ne tik jais, bet ir jį supančiais fachverkinio stiliaus sandėliais. Jiems būdingas maksimaliai išnaudotos erdvės išplanavimas - viršutinė pastato dalis (ertikis) išsikiša į kiemo pusę, bet po ja telpa pravažiuoti vežimas, o lenkti stogai sudaro daugiau erdvės palėpėje.
Paėję truputėlį toliau, ties Daržų ir Aukštosios gatvių sankryža, pamatysite Klaipėdos senąjį paštą. Iš čia Aukštąja gatve keliaukite iki Dramos teatro ir Karlskronos aikštės.

Meno kiemas

O jei vis dėlto į Piliavietę neužsukote, kairėje Pilies tilto pusėje - Karlskronos aikštė. Pasitikslinam žemėlapį prie info-stulpo.
Iš Karlskronos aikštės, pasukame Teatro aikštės link. Šioje pasitinka skulptūra "Taravos Anikė" (paminklas Klaipėdoje gimusiam poetui Simonui Dachui, Anikė - jo apdainuota mergaitė) ir puikus Dramos teatro pastatas (Teatro a. 2). Aikštėje įsikūrę kelios suvenyrų pavėsinės. Kuria gi gatvele pasukti toliau?

Karlskronos aikštė Karlskronos aikštė Teatro aikštė Klaipėdos dramos teatras Taravos Anikė

Žiūrint žemėlapį atrodo, jog nuo Teatro aikštės einančios gatvelės sudaro nemažą plotą, tačiau iš tikrųjų jos yra taip arti viena kitos, jog net sunku atrinkti, kuri yra kuri. Taigi, kuria gatvele pasukti, norint optimaliai apkeliauti Klaipėdos turizmo informacijos tinklapyje pateiktą senamiesčio skulptūrų sąrašėlį?
Štai čia tie Klaipėdos netikėtumai! Mažos nuostabios skulptūrėlės išdėstytos taip, jog nežinodamas tikslaus adreso, vargu ar užklystum į tas siauras (ir trumpas) senamiesčio gatveles. Juolab, kad (kaip galima įtarti) pagrindinis gyvenimas senamiestyje verda Turgaus gatvėje. Na kągi, bandysiu padėti jas surasti, nepaklysti, ir optimaliai apkeliauti senamiestį. Manau, netikėtumų užteks jas pamačius, įvertinus buvimo vietą, dydį... Tsss per daug pripasakojau :).

Senamiestis Štai šio kvartalo netikėtumų sąrašėlis (abėcėlės tvarka):
  • "Bokštas" (Pasiuntinių, Kepėjų ir Jono g. sankirtoje)
  • "Katinas džentelmeno veidu" (Kalvių ir Pasiuntinių g.)
  • "Senamiesčio paštas" (Tiltų ir Turgaus g.)
  • "Slibinas" (Vežėjų skrsg. prie Turgaus g.)
  • "Stebuklingasis peliukas" (Mėsininkų ir Kepėjų gatvių sankirtoje)
Keliaujam! Tik nepamirškite pasidairyti ir architektūros!

Taigi, atsiskaičiuojame pagal žemėlapį - Kurpių, Kepėjų, Jono - ir iš Teatro aikštės pasukame Kepėjų gatve. Skersinė gatvė (Mėsininkų) pasirodo netikėtai čia pat, ir jau dairomės "Stebuklingojo peliuko". Kodėl peliukas stebuklingas? Sako, kad jis pildo gerus norus, kuriuos pašnibždėkite į mažą peliuko ausytę - "Mintis paversk žodžiais - žodžiai taps stebuklais".
Einam kairėn (link Danės) Mėsininkų gatve, praleisdami Kurpių gatvę, ir pasukame į dešinę Kalvių gatve. Iki Pasiuntinių gatvės dairomės "Katino" (džentelmeno veidu). O nuo jo keliaujam (dabar tolstam nuo Danės) Pasiuntinių gatve. Kažkur tuoj tuoj bus "Bokštas" (Pasiuntinių, Kepėjų ir Jono gatvių sankirtoje), atskleidžiantis skirtingų laikmečių miestelėnų gyvenimą.
Toliau mums reikia patekti į Turgaus gatvę, ieškosim "Slibino" (Vežėjų skersgatvy). Slibinas pasakoja legendą apie Klaipėdos pavadinimo kilmę. Klaipėda, pasak legendos, tai Klai(džiota) pėda. Pirmą kartą Klaipėdos vardu (iki tol ji buvo vadinama Memeliu) paminėta kunigaikščio Vytauto laiške 1413 metais. Legendą perskaitysite patys, kai rasite slibiną. Užuomina - jo ieškokite Turgaus gatvės dešinėje.
Turgaus ir Tiltų gatvių sankirtoje rasite skulptūrą "Senamiesčio paštas". Ne ne, neieškokite architektūros šedevro - ieškokite pašto balandžių!

Stebuklingasis peliukas Senamiesčio katinas Bokštas Slibinas Klai(džiota) pėda Senamiesčio paštas Turgaus gatvėje

Keliaujam link Jono kalnelio - Klaipėdos bastionų Turgaus gatvės gale. Manoma, kad Jono kalneliu bastionai pavadinti dėl čia stovėjusios (1706 m.) Šv. Jono evangelikų liuteronų bažnyčios.
Tai ar keliaujam? Atrodo tolokai? Visai ne! Jei būtume ėję tiesiai nuo Teatro aikštės Turgaus gatve, būtume nuėję dvigubą atstumą nei liko iki Jono kalnelio (ir Klaipėdos bastiono).

Klaipėdos bastionai Klaipėdos bastionai Jono kalnelis

Pro bastioną pasiekiame Danės krantinę ir pasukame link "Meridiano". Šis burlaivis buvo pastatytas 1948 metais ir plaukiojo iki 1967 m. Jis turi ir mažą broliuką - krante. Suradę šį, pasidairykite "Kaminkrėčio". Taip taip, žinoma, kad ant stogo! Sakoma, jog kaminkrėčiai atnešdavo laimę - tereikėjo paliesti suodino kaminkrėčio rūbus, geriausiai - čiupti už sagos ir sušnibždėti savo norą. Tokia "Laimės saga" pritvirtinta prie sienos kaip tik po juo.

Meridianas Mažasis Meridiano brolis Kaminkrėtys Laimės saga

Netoliese matosi Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui skirtas paminklas - Vytautas Didysis ant Žemės rutulio. Dar kartą pasigrožim "Meridianu". O dabar - ieškoti "Puodynės su pinigais". Šiame name veikė pirmoji Klaipėdos taupomoji kasa. Beje, iš puodynės pabirusios monetos sukurtos pagal tikras įvairių šalių ir laikotarpių monetas. Biržos tiltu grįžtame prie automobilio.
Štai tokia trumpa pažintis su Klaipėda - netikėtumų miestu.

Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui Puodynė su pinigais Biržos tiltas per Danę

Viso maršruto ilgis - apie 6 km. Aplenkiant Piliavietę ir Turgaus aikštę - 3 km.


Informacija atnaujinta 2011-07-14