Klaipėda

Klaipėda - trečias pagal dydį Lietuvos miestas, uostamiestis. Įsikūręs vakarinėje Lietuvos dalyje prie Baltijos jūros ir Kuršių marių.
Manoma, jog pavadinimas Klaipėda yra žemaitiškos kilmės. Pirmą kartą tokiu vardu miestas paminėtas kunigaikščio Vytauto laiške 1413 metais. Iki tol buvo vadintas Memeliu - taip vietinės baltų gentys vadino Nemuno žemupį (Kuršių marios ties Klaipėda tuo metu buvo laikomos Nemuno žiotimis). Šį pavadinimą perėmė ir Kryžiuočių ordinas. Kaip Memelis tapo Klaipėda - keletas versijų. Pavadinimas galėjo būti latviškų žodžių junginys, reiškiantis žemą, plyną vietą. Taip pat žinoma legenda apie klaidžiojusius du brolius - iš čia galėjo kilti Klaipėda, kaip klampi pėda, klai(džiota) pėda.
Klaipėda - vienas seniausių Lietuvos miestų. Miesto pradžia laikomi 1252 metai, kuomet Livonijos ordinas čia pastatė Memelburgo pilį. Netrukus Klaipėdai suteiktos Liubeko miesto teisės. Dabartinėje Lietuvoje Klaipėda yra pirmasis savivaldos teises įgijęs miestas. 16 amžiuje Klaipėda sparčiai vystėsi kaip prekybos ir amatų miestas. 1539 m. ji pirmą kartą atvaizduota jūrų žemėlapyje. 1597 m. įsteigta pirklių gildija. Po Ordino valstybės žlugimo (1525 m.) Klaipėda priklausė Prūsijai, vėliau - Švedijai, Rusijai, Vokietijai. Galiausiai, 1923 m. Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Lietuvos Respublikos.
Klaipėdos senamiestis žavi savita, Vokietijos miestams būdinga architektūra bei Livonijos ordino laikais susiformavusiu taisyklingu mažučių gatvelių tinklu. Mažus ir didelius traukia Lietuvos jūrų muziejus su akvariumu. Tradicine tapo Jūros šventė, pirmą kartą surengta 1934 metais, o dabar rengiama kasmet.


 Video: TimelapseLt
 Autoriai: Skirmantas Lapinskas, Evaldas Valaitis
 Muzika: Croquet Club - If You Really Care

Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras
Turgaus g. 7, Klaipėda
Tel. +370-46-412186
http://www.klaipedainfo.lt

Informacija internete
Žemėlapiai

  Informacija atnaujinta 2011-07-25