Biržų tvirtovė

Pastatyti Biržuose tvirtovę sumanė Kristupas Radvila Perkūnas, norėdamas apsaugoti savo valdas bei šiaurines Lietuvos sienas. 1575 m. buvo užtvenktos Apaščios ir Agluonos upės, karstinės kilmės Širvėnos pelkę paverčiant 400 ha tvenkiniu (Širvėnos ežeru), skirtu tvirtovės bei miesto prieigoms saugoti. 1586 m. pradėta statyti Biržų tvirtovė, baigta 1589 m.
Tai buvo itališko tipo bastioninė tvirtovė, apjuosta vandeniu užpildytais gynybiniais grioviais. Išoriniai tvirtovės šlaitai buvo statūs, sutvirtinti plytomis bei akmenimis. Į tvirtovės vidų galima buvo patekti tik lenktu tiltu per dviaukštį vartų pastatą prie rytinio pylimo. Kieme stovėjo mūriniai trijų aukštų rūmai, arsenalas, arklidės, sandėliai ir kiti pastatai.
Lietuvos-Lenkijos Respublikai kariaujant su Švedija, tvirtovė kelis kartus buvo sugriauta ir atstatinėjama. Ji buvo perdaryta pagal nyderlandiškų bastioninių pilių planą, taisomi pylimai, užtvanka, pastatyti nauji rūmai, arsenalas, pilies vartai. Tačiau 1704 m. pilį užėmę švedai susprogdino rūmus bei kitus pastatus.
19 a. pradžioje Biržai atiteko grafams Tiškevičiams. Šie vykdė teritorijos kasinėjimus, pilies kieme užveisė sodą.
20 a. viduryje rūmų liekanos buvo užkonservuotos, vėliau Biržų tvirtovė pradėta atstatinėti - atstatytos rytinio bastiono parakinės, centrinė rūmų dalis, pilies vartai bei tiltas. 1989 m. pilies rūmuose atidarytas muziejus.

Biržų krašto muziejus "Sėla"

Mortyra Biržų tvirtovėje įsikūręs Biržų krašto muziejus "Sėla", taip pavadintas dėl to, kad Biržai yra senojoje baltų sėlių gyventoje Sėlos žemėje. Jame veikia 25 ekspozicijų salės, kuriose surinkti apie šio krašto istoriją ir kultūrą pasakojantys eksponatai. Rinkinyje - archeologiniai radiniai, numizmatikos kolekcijos, dokumentai, leidiniai, tautodailės dirbiniai. Čia sužinosite apię žiemgalių ir sėlių gyvenseną, kunigaikščių Radvilų ir grafų Tiškevičių epochas, Biržų kraštą Rusijos imperijoje bei 20 amžiuje. Taip pat - apie meną, kultūrą, tradicijas, religiją Biržų krašte. Muziejuje rengiamos dailės ir liaudies meno parodos, vyksta edukaciniai renginiai.


Informacija atnaujinta 2008-08-17