Biržų apylinkės

Pasukę link Biržų iš Via Baltica magistralės, privažiuosite Pabiržę, taip pavadintą todėl, kad yra netoli Biržų miesto. Pabiržėje pamatysite mūrinę neogotikinės architektūros Švč. Trejybės bažnyčią, pastatytą 1910 m. Bažnyčia yra stačiakampio plano, dvibokštė, viduje įrengti trys altoriai. Netoli bažnyčios stovi 18 a. vėlyvojo baroko architektūros varpinė ir sandėlis.

Pabiržė Pabiržės bažnyčia

Iš Pabiržės pasukite į Likėnus. Likėnai garsūs mineraliniais vandenimis, kuriuose gausu natrio, kalcio, magnio, sieros ir chloro. Pavaikščioti ir pasigrožėti gamta galite Likėnų sanatorijos parke. Šiame parke trykšta Smardonės šaltinis. Jo vanduo yra kartus, turi sieros vandenilio dujų kvapą - dėl to šaltinis gavo tokį pavadinimą. Iš šio šaltinio prasideda Smardonės upelis.

Karajimiškio kaime yra didžiausia Lietuvoje karstinė įgriuva Karvės ola. Tokių įgriuvų atsiradimo priežastis - vandens išplautos požeminės ertmės: vanduo tirpdo žemės sluoksnius sudarančias uolienas (klintį, dolomitą, gipsą), dėl to atsiranda požeminės ertmės, o jas dengiantys sluoksniai įgriūna. Įgriuvose gali prasmegti pastatai, dingti upeliai. Įgriuvoms užsipildžius vandeniu, susidaro ežerėliai. Biržų krašte gipsas ir dolomitas randamas arti žemės paviršiaus, todėl yra lengviau išplaunamas, ir įgriuvų vis daugėja.
Karvės ola tokį pavadinimą gavo dėl to, kad, anot senolių pasakojimo, šioje įgriuvoje prasmego karvė, o prie uolos buvo rastas jos grandinės galas. Įgriuva yra beveik apskrita, piltuvo formos. Sienose matomos uolienos - dolomitas, gipsas, mergelis. Įgriuvos dugne yra ertmė, iš kurios atsišakoja keli urvai, yra požeminis ežerėlis. 1964 m. Karvės ola paskelbta geologiniu paminklu.
Gamtos paminklo statusą turi ir netoliese esanti Geologų duobė.

Karvės ola Karvės ola Viduje Šalia


Informacija atnaujinta 2008-08-17