Biržai. Lankytinos vietos

Biržai iki 19 a. pradžios priklausė kunigaikščiams Radviloms, kurie Biržuose pastatė bastioninio tipo tvirtovę, dar vadinamą Biržų pilimi. Pilis buvo apjuosta gynybiniais grioviais, kurie užsipildė vandeniu iš suformuoto Širvėnos ežero. Iki pilies vartų vedė lenktas tiltas.
Dabar Biržų pilyje (J.Radvilos g. 3) įsikūręs Biržų krašto muziejus "Sėla". Apsilankę muziejuje, susipažinsite su Biržų krašto istorija, sužinosite čionykštes alaus gaminimo tradicijas.

Pilis Pilis Į pilį

Tvirtovės pašonėje stovi Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia (Vytauto g. 2), kiek tolėliau, kitoje tvirtovės pusėje - evangelikų reformatų bažnyčia (Reformatų g. 1).
Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia pastatyta 1861 m., turi baroko ir klasicizmo bruožų, yra stačiakampio plano, mūrinė, dvibokštė. Altoriuose - šv. Jono Krikštytojo, šv. Petro, Mykolo Arkangelo paveikslai. Manoma, jog tai viena gražiausių bažnyčių Lietuvoje.
Evangelikų reformatų bažnyčia pastatyta 1874 m., yra mūrinė, neogotikos stiliaus. Vidaus įranga pagaminta iš medžio, taip pat neogotikos stiliaus. Išlikęs vieningas interjeras: Dievo stalas, suolai, vargonai, sakykla.

Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia Evangelikų reformatų bažnyčia

Greta Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios esančioje aikštėje - paminklas Nepriklausomybės gynėjams. Kitoje gatvės pusėje - J.Janonio aikštė ir paties poeto paminklinė skulptūra.

Paminklas Nepriklausomybės gynėjams J.Janonis J.Janonis

Širvėnos ežeras yra pirmasis Lietuvoje dirbtinis ežeras. Šis ežeras buvo suformuotas 1575 m. užtvenkus Apaščios ir Agluonos upes. Naudotas kaip vandens kelias. Per ežerą nutiestas 525 m ilgio pėsčiųjų tiltas, jungiantis Biržus su Astravu. Astravo dvarą (Astravo g. 17) galima pasiekti ne tik šiuo tiltu, bet ir apvažiuojant ežerą automobiliu.
Astravo dvaro sodyba yra romantizmo architektūrinio stiliaus, 19 a. pastatyta grafų Tiškevičių. Sodybą sudarė į italų vilą panašūs mūriniai rūmai, arklidės, ūkiniai pastatai, arkinis tiltas per Apaščią. Rūmus supo jaukus parkas su tvenkiniais, prieangį puošė metalinės liūtų skulptūros, išlietos 19 a. viduryje Sankt Peterburge. Vėliau rūmai buvo restauruoti, prie įėjimo pastatytos betoninės liūtų skulptūros, o čia stovėjusios perkeltos prie Kauno karo muziejaus.

Širvėnos ežeras Pėsčiųjų tiltas Astravo dvaras


Informacija atnaujinta 2008-08-17